Այսօր կանանց ձեռնակատիրությունը ստանում է ավելի մեծ ծավալներ: Վիճակագրական տվյալներն գրանցում են նոր արդյունքներ: Համեմատական տեսանկյունից սակայն այս տվյալները միշտ չէ,որ բացահայտում են դրական իրականություն:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում 163 միլիոնից ավելի կանայք ստեղծել են ձեռնարկություններ ողջ աշխարհում: Ֆրանսիայում կանանց ձեռնարկատիրությունը կազմում է 3,4%, Բրազիլիայում և Ֆիլիպիններում՝ 20%, իսկ Գերմանիայում՝ միայն 3%: Մեկ այլ վիճակագրության՝ Crunchbase study համաձայն 43,008 ընկերություններից միայն 6,791 –ն ունեն կին հիմնադիրներ: Ի±նչն է խոչընդոտում կանանց` դրսևորելու ձեռնարկատիրական գործունեություն և վստահելու սեփական ուժերին:
Դեռևս փոքրուց աղջիկներին սովորեցնում են զգուշություն, որը հետագայում արգելակում է նրանց ձեռներեցությունը: Նրանցից քչերը, ավարտելով բարձրագույն դպրոցը, կարող են հայտարարել, որ կլինեն ձեռներեցներ՝ ի տարբերություն իրենց հասակակից՝ արական սեռի ներկայացուցիչների:
Ավելի ուշ, ավարտելով ուսումը կանայք սկսում են իրենց գործունությունը տարբեր ընկերություններում: Այստեղ ևս՝ հանդիսանալով ընկերությունների կայուն, վստահելի և մեծ ներուժը, կանայք շարունակ հետին պլան են մղվում: Ծառայելով որպես հենասյուն՝ նրանք հեռու են մնում ղեկավար պաշտոնների ընտրման հնարավորությունից: Մեծապես խթանելով ընկերության ներքին կյանքը՝ կանայք վերածվում են ստվերի, փոխարենը` փայլում են արական սեռի ղեկավարները:
Հարկ է նշել նաև կանանց թույլ դիրքը՝ սահմանելու աշխատավարձի բարձր չափ: Սկզբից ևեթ կանայք ավելի քիչ են սակարկում իրենց աշխատավարձի գինը, քան տղամարդիք: Ձախողման են ենթակա նաև այն կանանց փորձերը, որոնք ակնկալում են բարձր աշխատավարձ նույն պաշտոնի համար:
Ինչու են կանայք ստիպված լինում կրկնապատկել իրենց ջանքերը բիզնես միջավայրում՝ ապացուցելու, որ խոսքը գնում է ոչ թե հոբբիի կամ կողմնակի զբաղվածության, այլ իրական ձեռներեցության մասին:
Որոշ երկրներում կանանց ձեռներեցությունը խթանելու նպատակով մշակվում են հատուկ նախագծեր: Կազմակերպվում են դասընթացներ, որոնց հիմքում դրված են մի շարք հոգեբանական, մշակութային, սոցիալական ազդակներ՝ խթանելու և կոնկրետացնելու կանացի ձեռնարկատիրական ցանկությունը:
Ֆրանսիայում օրինակ՝ «Կանացի Ուժ» ասոցիացիան, Կոկա-Կոլա Ֆրանսիական ընկերության հետ մեկտեղ ձեռնարկեց մոտ 6000՝ 45 տարեկանից բարձր կանանց ուսուցումը՝ տալով նրանց հնարավորություն զբաղվելու ձեռնարկատիրությամբ:
Պետք է նշել, որ կանայք հանդիպում են խոչընդոտների ոչ միայն ձեռնարկատեր դառնալուց առաջ, այլ նաև դրանից հետո: Շատ քիչ են այն ֆոնդային միջոցները, որոնք տրամադրվում են կին ձեռնարկատերերին: Տրամադրվող կապիտալը էապես զիջում է այն չափերին, որը տրամադրվում է տղամարդկանց: Բացի այդ, նրանց չի հաջողվում հետագայում գրանցել ավելի բարձր եկամուտ:
Ուրեմն ինչպես վարվել, եթե կին ձեռներեց եք: Ահա մի քանի խորհուրդ, որոնք գուցե չեն բարձրացնի Ձեր եկամուտները, բայց էապես կփոխեն Ձեր գործելաոճը:
1. Վերաբերվեք Ձեր ձեռներեցությանն որպես Ձեր առօրյայի անբաժանելի մաս: Մի ընդունեք այն որպես պարտադրված աշխատանք կամ փող վաստակելու միջոց: Ձեռներեցությունն առաջին հերթին մտածելակերպ է, և այն պետք է ընդունել ձեռնաբաց, տրվել ամբողջությամբ:
2. Ֆինանսական միջոցներ փնտրելիս դիմեք այն ֆոնդերին, որտեղ կան կին հիմնադիրներ:
3. Գրանցեք Ձեր քայլերը: Սահմանեք շաբաթական, ամսեկան, եռամսյակային կամ տարեկան պլան, որտեղ հստակ սահմանված են Ձեր նպատակները, թիրախները, եկամուտները:
4. Ընտրեք ճիշտ գործընկերների և ակտիվ մասնակցեք տարբեր իրադարձությունների, որոնք պտտվում են ձեռնարկատիրության շուրջ: Դրանց միջոցով դուք կկարողանաք ընդլայնել Ձեր կապերը և ստեղծել Ցանց՝ network:
5. Օգտվեք տարբեր մենթորշիպ ծրագրերից: Կին մենթորները ավելի լավատեղյակ են Ձեր խնդիրներին, և նրանք կտան անփոխարինելի տեղեկատվություն և խորհուրդներ:
6. Մի ընկճվեք մարտահրավերներից, ինչպես գործնական, այնպես էլ էմոցիոնալ: Դրանք լավագույն միջոցներն են՝ կոփելու Ձեր կամքը և հաղթահարելու բիզնես դժվարությունները:
7. Տարբեր ծրագրերից օգտվելիս՝ շեշտադրեք Ձեր՝ կին ձեռներեց լինելու առանձնահատկությունը: Այս պարագայում դուք ունեք առավելություն և գտնվում եք ոչ նույն հարթույթում:
8. Ճիշտ կառավարեք սթրեսը: Այն վատ է անդրադառնում ոչ միայն բիզնեսի, այլ նաև կյանքի որակի վրա:
9. Ի վերջո դրսևորեք տղամարդկանց բնորոշ՝ արտաքին վստահ կեցվածք: Սա ևս ոչ պակաս դրական ազդում է բիզնեսի հարցում, սակայն մի մոռացեք համապատասխանել Ձեր իսկական պատկերին: Մարդիք գնահատում են իրականը:

woman enterpreneurship mentorship
Over the past few years more than 163 millions of women have created enterprises all over the world. Women's entrepreneurship in France reaches to 3.4%, in Brazil and the Philippines - up to 20%, and in Germany it is only 3%. According to another statistics, the Crunchbase study, only 6,791 of 43,008 companies have female founders. What constitutes an obstacle for women to implement entrepreneurial activities and trust their own capabilities?
From childhood girls are taught cautiousness, which afterwards hampers their entrepreneurialism. Only a small number of graduates can announce of becoming entrepreneurs, unlike their male counterparts.
Later, upon completing the study, women start their activity in various companies. Here again, being considered as sustainable, reliable and great potential of the companies, women are continually pushed to background. Serving as a pillar, they remain far from the possibility of being elected for the leadership positions. Greatly stimulating the inner life of the company, women turn into a shadow, but instead, male leaders shine.
It is also due to mention the weak position of women to set high salaries. From the very beginning women are less likely to bargain their wages than men. The attempts of women expecting higher salary for the same position are also subject to failure.
Why are women forced to double their efforts in business environment to prove that it is not about hobbies or collateral occupation, but about real entrepreneurshipIn some countries special projects are being developed to promote women's entrepreneurship. Trainings are organized, which are based on a range of psychological, cultural and social impulses to stimulate and clarify woman's entrepreneurial desire.In France, for example, the Women's Force Association together with Coca-Cola French Company undertook the training of about 6,000 women aged over 45, giving them the opportunity to engage in entrepreneurship.
It should be noted that women encounter obstacles not only before becoming entrepreneurs, but also afterwards. There are very few stock funds available for female entrepreneurs. The issued capital is essentially inferior to the sizes provided to men. In addition, they do not manage to register higher profits later on
In that case, how to behave if you are a female entrepreneur? Here are some tips that may not increase your earnings, but will essentially change your way of working.
1 Consider your entrepreneurship as an integral part of your daily life. Do not accept it as a compulsory employment or a means of earning money. Entrepreneurship is, first of all, a mentality, and it should be accepted free-handed and be completely devoted to.
2. When looking for financial resources, address to the funds where there are female founders.
3. Record your steps. Set a weekly, monthly, quarterly or annual plan where your objectives, targets and revenues are clearly defined.
4. Choose the right partners and actively participate in various events that have affiliation with entrepreneurship. Through them you will be able to expand your communications and create network.
5 Make use of various mentorship programs. Female mentors are much more aware of your problems and they will give you indispensable information and advice.
6. Do not get depressed from challenges, both practical and emotional. These are the best ways to strengthen your will and overcome business difficulties.
7 When making use of different programs, emphasize the peculiarity of your being a female entrepreneur. In this case you have the advantage and are not on the same dimension.
8. Manage the stress properly. It affects badly not only the business, but also the quality of life.
9. Finally, manifest a masculine swagger. This also affects the business positively, but do not forget to match your true image. People value the reality.